top of page

W co się ubrać na biznesową sesję zdjęciową?

Zaktualizowano: 6 sie 2021

Takie pytanie stawia mi większość moich klientów, którzy aktualizują swoje zdjęcie na stronie www albo na swoim profilu LinkedIn.

Niezaprzeczalnie strój definiuje nasz wizerunek i jest istotnym elementem budowania marki osobistej.W szczególności Panowie mają problem z doborem odpowiednie stroju. Nikt nie chce wyglądać zbyt formalnie, na wyrost, zbyt poważnie. Wielu biznesmenów od lat pokazuje się w garniturze bez krawata, więc pytanie czy to jest jakieś odniesienie. Czy to jest obowiązujący kanon?


Aby rozwiązać ten problem, warto odpowiedzieć sobie na następujące pytania:

  • jak na codzień chodzę ubrany do pracy/biura? W czym czuję się swobodnie? Może mam już wypracowany własny styl i nie chcę go zmieniać. Bo jeśli na sesji zdjęciowej pokażę się w pięknie skrojonym garniturze/garsonce, a w rzeczywistości nikt mnie tak nie zobaczy, to lepiej nie wprowadzać nikogo w błąd i być po prostu sobą. Owszem, w dzisiejszych czasach większość naszej działalności jest w sieci, ale zawsze jest ‚ryzyko’ spotkania się face to face. Jeśli T-shit to Twój znak … to niech tak zostanie.


  • jak wyglądają na zdjęciach ‚moi koledzy z pracy’ / ‚konkurenci’? Jeśli nie chcemy się wyróżniać, to lepiej się wpasować. Ale czasami niestety musimy upgradować swój strój, ponieważ wykonywany zawód od nas tego wymaga. Nie wyobrażam sobie poważanego prawnika o wieloletnim doświadczeniu w sweterku. Pewne grupy zawodowe mają swój dress code i niestety należy się temu podporządkować. Inaczej istnieje ryzyko, że nie zostaniemy potraktowani odpowiednio poważnie, i nasz wizerunek/strój będzie się kłócił z wykonywaną profesją. Co nie wyklucza opcji aby wprowadzić w strój osobiste elementy: mamy poszetkę, spinki do mankietów, zegarek, apaszkę … gdzie możemy zademonstrować swój indywidualny styl.  • wizerunek potencjalnego pracodawcy, średnia wieku zatrudnionych pracowników - kiedy nie wiemy gdzie będziemy pracować bo dopiero szukamy pracy, należy przygotować się na dwie opcje: w firmie o bardzo młodym zespole z pewnością będzie panował casualowy dress code i przysłowiowy ’T-shirt’ może doskonale się wpasować. Zaś jeśli firma będzie bardziej ‚konserwatywna’ w swoim wyglądzie, wtedy bez koszuli i marynarki się nie obejdzie. Dlatego warto pomyśleć nad wykonaniem zdjęć w dwóch odmiennych stylizacjach.


  • Zbudowanie swojego wizerunku od zera. Tutaj bardzo dobrym rozwiązaniem była by konsultacja z doradcą, który przeanalizuje nasz typ urody, dobierze naszą kolorystykę, doradzi jak powinniśmy kreować swoją markę poprzez wygląd, bo każdy z kolorów niesie swoją treść np. kolor czerwony to kolor sprzedaży a marketingowcy używają wielu żółtych elementów. Być może jesteśmy silną osobowością i nie boimy się wyróżniać, wręcz przeciwnie, chcemy być zauważeni, nie chcemy być jednym z wielu. Tutaj postawienie na zdecydowane kolory i fasony ubrać doskonale się sprawdzą i ułatwią nam też przyszłe zakupy naszej garderoby.Analizując powyższe, wiemy że na nasz wygląd ma wpływ wiele czynników, bo dochodzi jeszcze kwestia oświetlenia i tła, na którym będą wykonane zdjęcia. Dlatego ja proszę moich Klientów aby przynieśli na sesję kilka opcji garderoby. Oferuję moim klientom komfort przebrania się, zmieniania strojów, uczesania. Chcę dać moim Klientom szansę zweryfikowania wielu pomysłów na swój wygląd. Kolor tła też mocno determinuje to, jak stój wygląda, jak się finalnie prezentujemy. Gładkie białe tło doskonale sprawdzi się przy silnych kolorach, szare neutralizuje je, zaś czarne tło ze światłem kontrowym doskonale sprawdzi się przy ciemnych garniturach. Dopiero kiedy mamy możliwość porównania naszych zdjęć z w różnych strojach, wybór robi się łatwiejszy. Czasami nasza ulubiona bluzka czy żakiet po postu fatalnie się układają na zdjęciach - na codzień w lustrze tego nie widzimy, a na zdjęciu od razu nas to razi. Dlatego warto przetestować nasze pomysły na strój w boju, przed obiektywem.42 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page