top of page

Marka osobista - jak się przygotować do sesji zdjęciowej?

Zanim udamy się do fotografa na sesję zdjęciową, musimy odrobić zadanie domowe.


Po pierwsze musimy wybrać fotografa, który wykona dla nas zdjęcia.


Jakie cechy i kwalifikacje powinien posiadać taki fotograf, opiszę w kolejnym poście. Niemniej jego doświadczenie i wiedza, mogą się istotnie przyczynić do finalnego kształtu naszych zdjęć jeśli chodzi o tak istotne kwestie jak:

- strój / jego kolorystyka

- makijaż / wykonany przez profesjonalną MUA

- fryzura / wykonana przez propersonalną HMUA

- tło fotograficzne

- rodzaj oświetleniaGdzie szukać profesjonalnego fotografa specjalizującego się w zdjęciach biznesowych?

Idealnie aby był to ktoś z polecenia, bo nie tylko liczy się jego portfolio, dorobek fotograficzny, ale kluczowa jest jego osoba, atmosfera, którą tworzy na sesji. Jeśli nikt z Twoich znajomych nie jest w stanie polecić Ci wiarygodnego fotografa, szukaj go tam, gdzie Ty chcesz się pokazać od strony zawodowej czyli na LinkedIn. Fotograf, który specjalizuje się w headshotach, zdjęciach biznesowych jest obecny tam, gdzie o biznesie się mówi.


O czym pomyśleć przed sesją zdjęciową?


Wspomniałam już o odrobieniu pracy domowej, ponieważ nie ma nic gorszego, jak zdanie się na przypadek i brak komunikacji.

Zacznijmy od określenie gdzie chcemy umieścić nasze zdjęcia, ile dokładnie zdjęć chcemy mieć. Jak chcemy wyglądać na naszych zdjęciach - dobrze jest się zainspirować, zrobić mały research. Są branże, które działają wg pewnych kluczy wizualnych.

Zdjęcie profilowe na LinkedIn to może być ciasny kadr typu headshot, ale może to też być 3/4 sylwetki z ukazaniem naszych ramion. Każda poza przekazuje treść.

Zdjęcia na białym tle będą miały szersze zastosowanie, jednak te na szarym tle mogą nadać naszej osobie większego charakteru.

A może zdecydować się na odważny krok i zafundować sobie czerwone albo żółte tło - pod warunkiem że jest ono dostępne u fotografa - jak nie, to będzie trzeba zdjęcie szparować ( ze zdjęcia wycina się głowę/sylwetkę, tło pozostaje transparentne co pozwala na nakładanie zdjęcia na różne tła, jednak trzeba być świadomym, że taka technika daje czasami słabe efekty estetyczne - widać, że tło zostało podmienione ponieważ nie ma na zdjęciu gry światło-cienia).


STRÓJ - UBRANIE - KOLORYSTYKA


W jakim stroju chcemy być sfotografowanym? Formalnym? Casulowym? A może oryginalna stylizacja?

Czy mamy swój kolor? Czy chcemy aby kolor był nośnikiem treści?

Czy mamy możliwość przyniesienia na sesję kilku opcji garderoby? Czy będzie miejsce i czas aby się przebrać?

Rzeczy, w których mamy być fotografowani powinny być przyniesione na wieszaku, starannie odprasowane. Nie liczmy na to, że fotograf 'odprasuje' naszą bluzkę w Photoshopie.


MAKIJAŻ - FRYZURA


Jak chcę być sfotografowani? Czy chcę podkreślić atuty swojej urody albo chcemy ukryć jej mankamenty i skorzystać z usług profesjonalnej makijażystki, która pomoże nam dobrze wyglądać?

Makijaż i włosy są niezmiernie ważne dla kobiet jak i mężczyzn - kiedy wiemy że dobrze wyglądamy, poczucie naszej wartości galopuje w górę o kilka stopniu, co też automatycznie widać na zdjęciach.

Czy fotograf współpracuje z makijażystami i stylistkami włosów? Czy można się umalować u fotografa na miejscu przed sesją? Ile to zajmie czasu?DATA i CZAS TRWANIA SESJI ZDJĘCIOWEJ


Wybierzmy usługi fotografa, który specjalnie dla nas zarezerwuje swój czas i będzie tylko do naszej dyspozycji. Sesja zdjęciowa jest procesem, który wymaga zdobycia zaufania osoby fotografowanej.

Dla wielu ludzi sesja zdjęciowa jest niezmiernie stresująca, tak bardzo chcemy dobrze wypaść na zdjęciach, a nie mamy doświadczenia w pozowaniu, że wielu przyprawia to o siódme poty. Tylko w sytuacji, kiedy fotograf będzie mógł w całości skoncentrować się na sesji z danym klientem, jest szansa na szybkie i efektywne wypracowanie wzajemnego zaufania.

Dokładnie ustalmy z fotografem ile będzie trwała sesja zdjęciowa, aby też zagwarantować fotografowi minumum komfortu pracy.


Dodatkowo, kiedy chcemy skorzystać z usług MUA, datę sesji będzie trzeba prawdopodobnie ustalić z tygodniowym wyprzedzeniem, aby dopasować grafik 3 osób.


SESJA ZDJĘCIOWA


Dobrze zaplanowana i przygotowana sesja zdjęciowa będzie przebiegała sprawnie i szybko. A dzieje się tak, kiedy sesja była poprzedzona konsultacją ze strony fotografa. W momencie, kiedy fotograf uzyskał wszystkie potrzebne mu informacje, jak i też przekazał swoje wytyczne, obydwie strony wiedzą co mają robić.

Czasami łatwiej jest fotografowi zmieniać tła niż prosić klienta o zmianę garderoby, bo każde przebieranie się to ryzyko zniszczenia makijażu czy fryzury.

Idealnie aby fotograf zagwarantował możliwość podglądu wykonywanych zdjęć na ekranie komputera. Analiza wykonywanych zdjęć pozwala lepiej i skuteczniej szukać idealnego profilu oraz na bieżąco eliminuje niedociągnięcia stroju czy inne drobne elementy. Ponadto możliwość analizowania pozy i mimiki przez osobę fotografowaną pozwala jej też lepiej zrozumieć czego od niej oczekuje fotograf i po prostu szybciej się uczy czy też rozumie wskazówki.

A nade wszystko, klient od razu widzi, jak wychodzi na zdjęciach i od razu stwierdza, czy się sobie podoba czy nie. Jest to element uspokajający nerwy osoby fotografowanej.


WYBÓR ZDJĘĆ - RETUSZ -TERMIN


Jeszcze przed sesją zdjęciową powinien zostać z fotografem ustalony sposób dostarczenia zdjęć - czy w plikach cyfrowych? Czy klient będzie miał dostęp do galerii on-line? Ile zdjęć otrzyma klient do wyboru? W jakim czasie od sesji zdjęcia zostaną dostarczone?

Jak będzie wyglądał retusz zdjęć? Co będzie obejmował?


Jak zostaną dostarczone finalne zdjęcia? W jakich formatach i rozmiarach (nie wszyscy umiemy dobrze zmniejszać zdjęcia do internetu, a szkoda aby na LinkedIn zostało załadowane zdjęcie, które będzie nieostre, jeśli oryginalne zdjęcie jest idealnie ostre i 'waży' dwadzieścia parę mega).

Czy na zdjęciach będzie logo fotografa?

Ile czasu klient ma na wybranie zdjęć do retuszu?

Po jakim czasie fotograf odsyła wyretuszowane zdjęcia?

Nie ma nic gorszego niż deadline, którego nie uda się utrzymać.


Podsumowując, dla osób które nigdy wcześniej nie korzystały z usług profesjonalnego fotografa, lista powyższych wytycznych może wydawać się długa i przytłaczająca.

Niemniej, nie codzień robimy sobie zdjęcia biznesowe, dlatego należy potraktować taką sesję jak inwestycję, bo i też usługi dobrych fotografów nie są tanie. Im lepiej się przygotujemy, tym większa gwarancja, że będziemy zadowoleni z efektów takiej sesji.


Powodzenia!


Wszystkie zdjęcia przedstawione w tym poście zostały wykonane przez Bo Cerba, fotografa specjalizującego się w portretach i zdjęciach biznesowych typu headshots.

26 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page