top of page

Marka osobista czyli co kryje nazwa Personal Branding?

Czym właściwie jest marka osobista albo tak bardzo teraz popularne sformułowanie 'Personal Branding'?


Wiemy co oznacza słowo marka w odniesieniu do przedmiotów (Apple) czy usług (Allegro), jednak czym jest marka osobista i czy ma jakiekolwiek znaczenie?


W przypadku marki produktu czy usługi mamy do czynienia z takimi zmiennymi jak: logo, kolorystyka, kształty, misja, język, stylistyka, emocje. Wystarczy pomyśleć: Mercedes, Dior, GoodLood ... przed oczami mamy konkretne obrazy i skojarzenia.


Super ... ale co to wszystko ma wspólnego z nami, z ludźmi?


Nawet jeśli nie oferujemy na sprzedaż żadnego produktu, czy usługi, to większość z nas albo rozwija swoją karierę w korporacji, albo ma własną działalność gospodarczą, albo działa w organizacji NGO. Wszyscy obracamy się wokół innych osób, którzy mają te same kwalifikacje i doświadczenie. JAKKOLWIEK, każdy z nas ma rożny mix umiejętności, doświadczenia, energii, postawy, historii, osobowości - tu właśnie rodzi się marka osobista czyli inaczej Personal Branding.


W skrócie, chodzi tu o naszą reputację.

I w dzisiejszych czasach, w dużej mierze, ma ona związek z naszą obecnością on-line.


Wyobraź sobie taką sytuację - bynajmniej nie jest to zjawisko niecodzienne.

Pojawiło się ogłoszenie o pracę w firmie Twoich marzeń. Dzięki znajomemu znajomego udało Ci się umówić na interview. Wiesz, że liczy się dobre pierwsze wrażenie, tak więc stajesz na rzęsach aby dopieścić swój wizerunek - kupujesz nowy kostium czy garnitur - bo to przecież najlepsza inwestycja w nową pracę. W pięknie wypucowanych butach idziesz na spotkanie.

Z całą pewnością siebie i determinacją witasz się pewnie podając rękę, szczerze się uśmiechasz. Z całą ufnością siadasz przy stole via a vis Twojego interlokutora, przed którym leży wydrukowany Twój profil LinkedIn ... z ... wakacyjnym selfie ... jako Twoje zdjęcie profilowe (na dodatek w ciemnych okularach). Chcesz zapaść się pod krzesło. Pod tym 'profesjonalnym zdjęciem profilowym' jest tytuł stanowiska, którego znaczenia Ty sam nawet nie rozumiesz.


Ok, zatrzymajmy się tutaj: całą pozytywną stroną tego przykładu jest fakt, że zaproszono Cię na interview i masz możliwość pokazać się kim jesteś i ukazać wszystkie swoje atuty ... jednak w większości przypadków: nawet nie doczekasz się szansy na interview, bo nie dołożyłeś wszystkich swoich starań aby zadbać o swój wizerunek PRZED. ON-LINE!


Twoja obecność w sieci, twoja reputacja o którą starannie dbasz - kreuje dla Ciebie możliwości off-line!

Dlatego Twoja reputacja jest tak ważna.


Dlatego zamiast inwestować w nowe ubrania aby super wypaść na spotkaniu, idź kilka kroków do przodu i przygotuj sobie stabilny grunt:

zainwestuj w profesjonalną sesję zdjęciową, której owocem będą zdjęcia profilowe, które umieścisz na swoim koncie na LinkedIn, na Facebooku i wszędzie tam, gdzie może być użyte Twoje zdjęcie w komunikatorach;

zainwestuje w trenera LinkedIn, szkolenie z LinkedIn, aby dobrze i efektywnie zbudować swoje konto, tak aby to co najistotniejsze, było od razu przed oczami rekrutera;

zainwestuj w redaktora, copywritera aby pomógł Ci poprawnie zredagować treści na Twoim koncie - przekaz musi być jasny i klarowny.

JEDNAK ZANIM TO WSZYSTKO UCZYNISZ - JAK ZDEFINIUJESZ SWOJĄ MARKĘ OSOBISTĄ?


Wszystkie zdjęcia przedstawione w tym poście zostały wykonane przez Bo Cerba, fotografa specjalizującego się w portretach i zdjęciach biznesowych typu headshots.
46 wyświetleń0 komentarzy
bottom of page