Jakie powinien mieć cechy i kompetencje?
Odpowiedź na to pytanie nie będzie bynajmniej łatwa, ponieważ jest ogrom czynników, które determinują dobrego fotografa portretowego.
Czy chcesz aby fotografowała Cię kobieta czy mężczyzna? Dla niektórych może mieć to znaczenie, przed kim i w towarzystwie kogo będziemy czuć się komfortowo.
Tak więc można pokusić się o stwierdzenie, że poza aspektem stricte technicznym - wiedzą i umiejętnościami z zakresu fotografii, to twój idealny fotograf powinien mieć dar kreowania dobrej atmosfery na sesji zdjęciowej. Bo wierz mi, po wyjściu ze studia, nie będziesz pamiętać jak były tworzone zdjęciach, ale to co ZAPAMIĘTASZ to jak się czułeś, jaka była ATMOSFERA w trakcie wykonywanych zdjęć. Tak więc zwróć w szczególności uwagę właśnie na ten element - czytając opinie o twoim fotografie.
Wiedzę można zdobyć, doświadczenie wyszlifować, ale osobowości człowieka się nie zmieni.
Jeśli naczelną intencją Twojego fotografa nie będzie służyć Tobie, jeśli jego głównym zainteresowaniem nie będziesz Ty - bo to w końcu on jest dla Ciebie a nie odwrotnie, to może trzeba szukać dalej.
Cechy i kwalifikacje, jakie powinien demonstrować dobry fotograf portretowy:
OBSŁUGA SPRZĘTU
Wiedza techniczna z zakresu obsługi aparatu fotograficznego - bez dwóch zdań fotograf musi znać swój sprzęt jak własną kieszeń - tutaj nie ma wybacz. Idealnie jak podczas biznesowej sesji portretowej będzie możliwość podglądu wykonywanych zdjęć na ekranie komputera. O zaletach takiego systemu pracy piszę w moim poprzednim poście.
PRACA ZE ŚWIATŁEM
Wiedza techniczna z zakresu obsługi światła studyjnego, światła ciągłego i błyskowego, umiejętność budowania światła, modelowanie światła naturalnego. Oczywista różnica między zawodowcem a amatorem to fakt, że zawodowiec umie i potrafi stworzyć oświetlenie z pełną świadomością, panuje nad oświetleniem i nie jest to kwestia przypadku. Umie odtworzyć dany schemat świetlny. Niemniej trzeba zdawać sobie sprawę, że budowanie światła na planie zdjęciowym to też proces. Chyba nikt nie chciałby, że fotograf posiada w studio jeden układ lamp i każdy kto przychodzi jest tak samo oświetlany - nie ma opcji zmiany, nie ma fleksybilności po stronie fotografa. Oczywiście każdy ma tzw. Signature lighting co go wyróżnia wśród innych. Np. w przypadku portretu biznesowego pań bardzo dobrze sprawdza się płaskie, miękkie światło, zaś portret męski zdecydowanie nabiera charakteru przy świetle dramaturgicznym z kontrą.
ENTUZJAZM & EMPATIA
Wizerunkowa sesja zdjęciowa to najczęściej inwestycja w naszą karierę, rozwój zawodowy. Dlatego mamy prawo oczekiwać, że nasz idealny fotograf potraktuje nasze zlecenie z pełnym entuzjazmem, głową otwartą na nasze pomysły i będzie chętny wysłuchać naszych oczekiwań. Z pewnością nie chcielibyśmy, aby tak samo traktował zlecenie sfotografowania stomatologa jak i też prawnika. Ponadto większość z nas nie ma doświadczenia w byciu fotografowanym, nie wie jak się odnaleźć w takiej sytuacji, tak więc łagodne poprowadzenie niemalże za rączkę jest tu ogromnym atutem. Proszę spróbować zrozumieć, sytuację kiedy prezes zarządu kierujący dużą firmą, nagle musi stanąć przed obiektywem i znaleźć się w sytuacji, której kompletnie nie kontroluje. Jak ma się zachować, jaką role ma odegrać? Jak się okopie, wtedy już jest po sesji, fotografowi nie uda się zrobić wiarygodnych portretów. Poza tym nie zawsze stajemy przed obiektywem w najlepszym dla siebie życiowym momencie - jeśli ktoś szuka pracy od pół roku, jego poczucie własnej wartości jest niemalże zakopane pod ziemią - a więc bardzo dużo zależy od fotografa, ile życzliwości i niemalże miłości okaże swoim klientom, aby na zdjęciach wyglądali pewnie siebie, kompetentnie i zarazem życzliwie.
PORTFOLIO
Czy jeśli na stronie naszego fotografa dominują krajobrazy i zdjęcia psów i kotów, to czy to jest idealny fotograf, który wykona nam profesjonalne zdjęcie biznesowe w studiu? Być może mile się zaskoczymy, albo totalnie rozczarujemy, dlatego lepiej ryzyko zostawić na inne dziedziny życia. Zdecydowanie lepiej szukać fotografa, który ma doświadczenie w pracy z drugim człowiekiem, choć i tu wcale może nie być łatwo i prosto. Czy fotograf ślubny, albo noworodkowy będzie OK? Co do zasady tak, ale musimy wiedzieć, że nasz fotograf ma nami kierować, ma nam mówić co mamy konkretnie robić, a nie czekać na nasze propozycje i łapać momenty - fotografia biznesowa to nie reportaż. Tak samo fotograf modowy, który na codzień pracuje z zawodowymi modelkami, może wcale nie być najlepszym wyborem do pracy z osobą, która staje pierwszy raz przed aparatem fotograficznym. Idealnie abyśmy znaleźli fotografa, który zajmuje się fotografią wizerunkową, który wykonuje zdjęcie typu headshot oraz personal branding (ten termin rozgryzałam w moim poprzednim poście). Być może nasz idealny fotograf nie wykonuje dokładnie takich zdjęć jak szukamy - np. W jego portfolio nie ma zdjęć na idealnie białym tle jak kartka papieru od ksero, zaś nam by na tym właśnie zależało, więc dobrze wtedy poprosić fotografa o przesłanie takich właśnie przykładowych zdjęć (białe tło można uzyskać odpowiednio oświetlając tło, albo fotografując dana osobę pod światło, albo w najgorszym wypadku można wyszparować daną osobę z tła). W sytuacji kiedy chcemy wykonać zdjęcia w lokacji, gdzie nie ma , albo jest bardzo dużo światła, też musimy się upewnić że fotograf posiada mobilny sprzęt oświetleniowy, i jest w stanie pracować poza swoim studiem. Innym przypadkiem są sesje wizerunkowe z aranżowaniem scenek, być może w udziałem kilku osób - wtedy fotograf jest jak reżyser na planie filmowym - który ponadto zajmuje się scenografią, kostiumem i ma wyczucie aktorskie.
Comments